Jdi na obsah Jdi na menu
 


Státy USA-Aljaška (Petr Daubner)

12. 12. 2008

Státy USA - Aljaška (Alaska)

  

Z historie Aljašky

     Aljaška byla osídlena Indiány a Eskymáky již v pravěku. Dnes se soudí, že první lidé se dostali do Ameriky asi před 30-40 tisíci lety díky pevninskému mostu, který v době ledové spojoval východ Sibiře a Aljašku. Hladina oceánu byla tehdy značně níže než dnes, protože voda byla vázána v ledovcích. Po skončení poslední doby ledové a roztátí většiny ledovců se hladina oceánů opět zvedla a  mezi Asií a Severní Amerikou vzniknul Beringův průliv. 

Obrazek

   Beringův průliv byl pojmenován po dánském mořeplavci Vitusi Beringovi, který se v první polovině 18. století plavil v ruských službách a jako první přeplul průliv, který byl po něm pojmenován. Rusové poté začali Aljašku kolonizovat a zakládali zde první osady. Zabývali se tu hlavně obchodem s kožešinami. V roce 1799 byla založena rusko-americká společnost, která spravovala Ruskem kontrolovaná území na Aljašce a Aleutách. Hlavním městem ruské Aljašky byla Sitka (dnes městečko s asi 9,000 obyvateli).

   Američané začali po tomto území pošilhávat již v 50. letech 19. století. Nakonec se Rusové, kteří potřebovali peníze na výstavbu železnic, rozhodli, že Aljašku prodají Američanům. Příslušná smlouva mezi USA a Ruskem byla podepsána v roce 1867 a ještě téhož roku byla Aljaška Američanům předána. Koupě Aljašky byla tehdy v USA velmi nepopulárním krokem. Aljašce se posměšně přezdívalo „Sewardova hloupost“ nebo „Sewardova lednička“ a Rusové museli dokonce údajně uplácet americké senátory, aby byla smlouva nakonec schválena. Cena 7.2 milionu dolarů byla na tehdejší dobu velmi vysoká a odpovídá přibližně 90,000,000 dolarů v roce 2003.

   Kritika tohoto nepopulárního kroku však v USA brzy ustala a naopak Rusové si mohli rvát vlasy, protože se ukázalo, že Aljaška není jen „bezcennou horou ledu“. Koncem 19. století se Aljaška ukázala bát zlatým dolem, a to doslova. U potoka Klondike bylo objeveno zlato a vypukla zlatá horečka (1897-1901), během níž přišlo na Aljašku 100,000 lidí, kteří doufali, že najdou zlato a zbohatnou. Mnohem později byla na Aljašce objevena ropa, která se zde rovněž těží ve velkém množství.

   Status teritoria získala Aljaška v roce 1912, ale teprve 3. ledna 1959 byla přijata do Unie jako plnoprávný 49. stát. Spolu s Havajskými ostrovy, přijatými rovněž v roce 1959, je tak Aljaška jediným státem USA, který nesousedí s ostatními 48 státy.

Aljaška dnes

   Aljaška (anglicky Alaska) je daleko největším státem USA, co se týče rozlohy. Zaujímá plochu přibližně 1.7 milionu km2 (údaje o rozloze Aljašky se ovšem v různých zdrojích výrazně liší!). V roce 2006 však měla pouze 664,000 obyvatel, což ji v rámci USA řadí až na 47 místo. Ve Sněmovně reprezentantů tak má Aljaška pouze jednoho zástupce. Nejpoužívanější přezdívky Aljašky jsou "The Last Frontier" (Poslední hranice) a "Land of the Midnight Sun" (Země půlnočního slunce". Hlavním městem Aljašky je Juneau, největším městem je však Anchorage. Anchorage mělo v roce 2006 284,000 obyvatel, takže zde žila téměř polovina aljašského obyvatelstva! Druhým největším městem Aljašky je Fairbanks, které je zhruba desetkrát menší než Anchorage - má zhruba 30,000 obyvatel, což je přibližně stejně jako počet obyvatel hlavního města Juneau. Součástí území Aljašky jsou i Aleuty, řetěz sopečných ostrovů, který navazuje na poloostrov Aljaška a táhne se směrem na západ až na východní polokouli. Díky tomuto faktu je tedy Aljaška nejen nejsevernějším a nejzápadnějším, ale také nejvýchodnějším státem USA!

Obrazek

 

   Povrch Aljašky je mimořádně hornatý a nacházejí se zde nejen nejvyšší hory USA, ale i celého kontinentu. Nejvyšší horou USA a Severní Ameriky je Mount McKinley (6,194 m.n.m.), který má rovněž druhý název - Denali. Leží v Aljašských horách. Na kontinentální Aljašce, a obzvláště pak na ostrovních Aleutách, se nachází mnoho činných sopek. Častá jsou rovněž zemětřesení. Zemětřesení v zálivu Prince Edwarda 28. března 1964 bylo druhým nejsilnějším zemětřesením všech dob (magnitudo 9.2 Richterovy stupnice) a vznikla při něm veliká vlna tsunami, která si vyžádala řadu obětí na životech. Další supersilná zemětřesení postihla Aleuty v roce 1957 (9.1 Richterovy stupnice) a 1965 (8.7 Richterovy stupnice).

Obrazek

 

   Na Aljašce je pochopitelně zima. V zimě může teplota klesnout pod -50oC. Nacházejí se zde obrovské horské ledovce, z nichž některé spadají až do  oceánu. Největší  ledovec Aljašky je Malaspina Glacier na hranicích Aljašky a Kanady, který má rozlohu 3,900 km2 a je silný až 600 metrů.

   Nejvýznamnější řekou Aljašky je Yukon, který protéká rovněž stejnojmenným teritoriem v Kanadě a poté protíná celou Aljašku od východu k západu. Yukon je dlouhý 3,185 kilometrů (3. nejdelší řeka Severní Ameriky).

   Velmi zajímavým ostrovem je z přírodopisného hlediska ostrov Kodiak, ležící jižně od pevninské Aljašky. Žije na něm největší poddruh medvěda hnědého - medvěd kodiak (Ursus arctos middendorfi). Největší jedinci mohou dosáhnout hmotnosti až jedné tuny, délky tří metrů a výšky v kohoutku až 1,5 metru. Spolu s ledním medvědem je medvěd kodiak největší suchozemskou šelmou vůbec.

   V roce 1998 bylo 65 % rozlohy státu vedeno jako některý z typů chráněného území. Na Aljašce jsou obrovské zásoby ropy, která se zatím s ohledem na ochranu přírody netěží v maximální možné míře. Celou Aljašku nicméně protíná Transaljašský ropovod.

   Aljaška je v rámci USA výjimečná vysokým podílem původního obyvatelstvo. Eskymáci (Inuité), Aleuťané a Indiáni tvoří zhruba 15% obyvatelstva státu. Žije zde ale i mnoho černochů, Havajců či Asiatů, protože obyvatelstvo Aljašky zaznamenalo v minulosti obrovský procentuální nárůst díky přistěhovalectví.. V roce 1867, kdy USA Aljašku koupily, tu žilo 30,000 obyvatel. Pak přišlo zhruba 100,000 lidí v období zlaté horečky, aby po jejím opadnutí opět velká část obyvatelstva odešla. V roce 1940 zde žilo pouze 72,500 obyvatel. Ale v roce 1968 byla na Aljašce objevena ropa, byl postaven tranaljašský ropovod a počet obyvatel se zvýšil na 402,000 v roce 1980 a již zmíněných 664,000 v roce 2006.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)

Joha,28. 4. 2014 22:04

o Aljašce hledám něco už přes dva týdny, a tento článek mi moc moc pomohl protože všude je kdoví co o krásné přírodě(ne že bych nesouhlasila) a nic jiného... prostě super, moc děkuji;)

nwm

terka,3. 11. 2010 17:51

moc hezké

Re: nwm

Natty,6. 1. 2012 16:11

je toho spoustu ale šprtat buduu !! :D

OMG!

Kristýna,5. 1. 2012 20:11

Toik si toho mám zapamatovat??? A to je jenom Aljaška!! Debudu spát, jen se učit zemák a matiku!! Néééé!!! ;( :(

Hodnocení

Petr,5. 1. 2012 19:55

Moc hezky udělané.