Jdi na obsah Jdi na menu
 


AUTODOC.cz

10 nejdelších řek světa (Petr Daubner)

9. 3. 2008

 

10 nejdelších řek světa

(délka v kilometrech)

                                                            Zdroj 1                        Zdroj 2 

1. Amazonas-Ucayali-Apurímac                  7062 km                     7062 km

2. Nil-Kagera                                               6695                           6671

3. Chang Jiang (Jang-c‘-ťiang)                    6300                           6379

4. Mississippi-Missouri                               6275                           6212

5. Jenisej-Angara-Selenga                           5539                           4102

6. Huang He (Chuang-che, Žlutá řeka)         5464                           5464

7. Ob-Irtyš                                                    5410                           5410

8. Kongo-Lualaba                                         4700                           4835

9. Amur-Šilka-Onon                                     4444                           4416

10. Lena                                                       4400                           4400

 

     Ačkoliv by člověk selským rozumem usoudil, že něco tak konstantního a relativně neměnného, jako jsou světové veletoky, bude přesně změřeno, opak je pravdou. Téměř v každém prameni najdeme různé délky světových veletoků a tím pádem i pořadí. Jednak řeky nejsou ani zdaleka přesně změřeny a zmapovány, a za druhé se pak zeměpisci mezi sebou přou, které vymezení je správné. Proto se v řadě pramenů můžete dočíst, že nejdelší řekou je Nil a ne Amazonka (tak je tomu například i v originální verzi Wikipedie, zatímco v české verzi, ze které jsou údaje v tabulce, je první Amazonas!). Tyto prameny pak udávají u Amazonky délku kolem 6400 kilometrů. Dříve se totiž za hlavní zdrojnici Amazonky považoval Marañon a ne Ucayali. Jenže pak se zjistilo, že Ucayali je se svou delší zdrojnicí Apurímac mnohem delší než Marañon. Přesto někteří zeměpisci stále trvají na starém údaji. Což moc dobře nechápu, protože k Nilu se také započítává Kagera. Ta se vlévá do Viktoriina jezera a teprve řeka z Viktoriina jezera vytékající se jmenuje Bílý Nil. Název Nil pak nese tento tok až od súdánského Chartúmu, kde se spojuje s kratším, avšak vodnatějším Modrým Nilem.

Obrazek

   Selským rozumem vzato, nezáleží na tom, jak se řeka na daném úseku jmenuje, podstatný je nejdelší tok. První čtyři řeky žebříčku se naštěstí v posledních letech ve většině pramenů udávají ve stejném pořadí, i když často s rozdílnými číselnými údaji. Přesto uvádím zdroje raději dva. Řazení řek je podle zdroje prvního - české Wikipedie, druhým zdrojem je Školní atlas světa. Propastný rozdíl je mezi oběma zdroji u řeky Jenisej. Bude zřejmě zapříčiněn skutečností, že většina pramenů nepočítá k Jeniseji Selengu. Řeka Selenga pramení v Mongolsku, vlévá se do jezera Bajkal již na území Ruska, a z jezera Bajkal vytéká Angara, která se pak vlévá do Jeniseje. Opět se zde budu dovolávat selského rozumu - neexistuje žádný rozumný důvod, proč by se k délce Nilu měla připočítávat Kagera, a k Jeniseji (respektive Angaře) Selenga nikoliv. Ostatně u nás ve střední Evropě je také dost velký zmatek - Labe je například se svou hlavní zdrojnicí, Vltavou, o něco delší než říká „oficiální“ údaj. 

   Kromě akademických debat, jak přesně se délka řeky počítá, jsou zde i praktické problémy. Žádná dlouhá řeka pravděpodobně není změřena úplně přesně. Například nedávná česká expedice pod vedením docenta Janského zjistila, že celková délka Amazonky je větší, než se předpokládalo. Ke cti našim odborníkům slouží, že se neoddávali pouze teoretickým úvahám v šeru pracovny, nýbrž měřili délku toku přístroji přímo v terénu! Avšak ani oni nemohou stoprocentně tvrdit, že se jim v andské divočině podařilo najít ten „pravý“ pramen. A kde přesně se nalézá například pramen Kagery, hlavní zdrojnice Nilu, to je také sporné. Zkrátka - v zeměpise se pořád všechno mění, a pokud se to náhodou nemění, tak se mění údaje J.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ucitel

vojta.k.,10. 1. 2013 14:09

chapeteto nas ucite tomu nevrezi ze nejdelsi reka sveta je amazonka on si myslí si ze nejdelsi je az ten druha nil.

děkuji

Tomáš,2. 6. 2012 11:04

Konečně jsem tomu přišel na špek. Už mě unavuje jak pořád nacházím rozdílné délky řek. Děkuji moc za ujasnění a jinak skvělé stránky. CHVÁLÍM!!!

díky za ujasnění

wenca,20. 2. 2012 23:13

Tak konečně jsem si v tom udělal trochu jasno, jakým způsobem se to počítá. A přidávám se k vám s tím názorem, že by se měla připočítávat nejdelší zdrojnice. A jinak super stránky!!!