Jdi na obsah Jdi na menu
 


AUTODOC.cz

Historické okénko

Příspěvky

Bertha von Suttner (Zdeněk Hübner)

27. 6. 2014

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Bertha von SuttnerHistoricky první nositelka Nobelovy ceny míru se narodila v Praze 19.června 1843. Celkem bezstarostné mládí rakouské šlechtičny vystřídalo na Kavkaze setkání se zmrzačenými vojáky. Odmítla dobové názory o nezbytnosti (a prý zušlechťujícím vlivu!) válek, napsala strhující román „WAFFEN NIEDER!“ a stala se jednou z mluvčích zatím slabého mírového hnutí. Nebrali ji vážně, ve Vídni ji měli za „skutečný prototyp Bohu odcizených kulturních ženštin“. Místo jejího snu – „evropské federace“ – se tak Evropa po její smrti dočkala Války, před kterou zoufale varovala. Berta Kinská-Suttnerová.

 

Edvard Beneš (Zdeněk Hübner)

16. 4. 2014

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Edvard BenešVe svých pětatřiceti se zasloužil o vlast víc než málokdo před ním za celý život. Dvakrát doslova vydupal ze země Československo a v Evropě byl respektován jako diplomat par excellence. Kouzlo Masarykovy osobnosti přitom postrádal; nadměrné sebevědomí mu navíc zabraňovalo uznávat své omyly, radit se a naslouchat. Od nesporných a velkých úspěchů tak vedla jeho kariéra prací zahlceného ministra a prezidenta republiky ke smutným koncům. Úctyhodnou poslaneckou sněmovnou byl před lety postaven na roveň T.G.M.; nicméně jeho odkazu, jak sliboval, věrný nezůstal. Edvard Beneš.

 

Samuel Fritz (Zdeněk Hübner)

20. 3. 2014

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Samuel FritzHluboko na území brazilské Amazonie si ještě po více než 300 letech připomínají zakladatele své vesnice v jedné místní písni. Většina obyvatel nemá ponětí, kde se narodil a že existují nějaké Čechy. Jeho krajané zase vesměs netuší, jak výraznou stopu rodák z Podkrkonoší v Jižní Americe zanechal. Jako jeden z prvních Evropanů proplul celou Amazonku a jako první na světě ji velmi dobře zmapoval. Patří mezi řadu těch, kteří obětovali slibné kariéry na evropských universitách kvůli práci mezi indiány v extrémních podmínkách amazonského pralesa. Jezuita, misionář, muž do nepohody. Samuel Fritz.

 

Karel Kryl (Zdeněk Hübner)

20. 2. 2014

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

 Karel Kryl„Tenhle mladý soudruh to vidí příliš černě,“ řekl o něm na jaře 1969 Josef Smrkovský. Neviděl; už za pár týdnů mu jeho Bratříčka (nejlepší čs.album čtvrtstoletí) rozřežou na dvoře vydavatelství Panton cirkulárkou a jejího autora – bytostného Čechoslováka (nikdy se občanství nevzdal) - donutí odejít do exilu. Dvacet let stráví za železnou oponou; přesto byl mluvčím generace, která ho v životě neměla možnost spatřit. Ani po epochálním návratu se nebál nahlas říkat, co si myslí - a opět se patrně nemýlil. Některými literárními historiky je nadto považován za jednoho z největších básníků druhé poloviny minulého století. Fenomén naší kultury, navenek suverénní bohém, uvnitř ve skrytu plachý a křehký člověk. Karel Kryl.

 

Michelangelo Buonarroti (Zdeněk Hübner)

16. 1. 2014

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Sixtinská kaple, VatikánJen málokdy přijde v dějinách na scénu někdo tak mimořádně nadaný jako on. I kdyby psal jen své básně a sonety, samy o sobě by mu prý zajistily nesmrtelnost. Titán renesance - nepřekonatelný „virtuos lidského těla“ - byl především sochař. Ale i jeho kopule chrámu sv.Petra se dodnes vznáší nad Římem a jeho malby v přilehlé Sixtinské kapli Vatikánu každý den poutají pozornost davů turistů. Tvrdě pracující umělec, s nímž bylo obtížné vyjít – ostatně jako s každým géniem. Autor díla, jaké od antiky snad svět dosud nespatřil. Michelangelo Buonarroti.

 

Dana Němcová (Zdeněk Hübner)

13. 12. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Dana NěmcováTato žena nepatří k těm, kteří o sobě rádi vyprávějí. Média mají jiné celebrity; přesto právě ona by si zasloužila být středem pozornosti. Její byt v Ječné ulici (zvaný Jéčko nebo Centrála) byl v době nesvobody epicentrem mnoha aktivit. Zatímco kvůli hrozbě postihu dětí držel režim většinu lidí v šachu, pro ni bylo jejích sedm potomků důvodem navíc, proč se proti němu postavit. Pracovat pro lidská práva nepřestala ani po roce 1989 a i dnes je živým svědectvím o úrovni (a nedávné zbabělosti) mnohých těch, kteří „pravdoláskařům“ a disidentům nemohou přijít na jméno. Skromná, neokázale statečná paní, jejíž smysl pro humor je zárukou, že nad veškerou chválou mávne rukou. Dana Němcová.

 

Antonín Švehla (Zdeněk Hübner)

21. 11. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Antonín ŠvehlaVypadal prý jako anglický lord, ale mluvil někdy velmi jadrně. Neměl žádné školy, zato zdravý (doslova selský) rozum statkáře. Mohl se s přehledem stát druhým československým prezidentem, místo toho podpořil T.G.Masaryka. Za ním a za Benešem je v obecném povědomí (pokud vůbec) tak trochu ve skrytu, přesto patří k zakladatelským a nejvýraznějším osobnostem první republiky. Antonín Švehla.

 

John Fitzgerald Kennedy (Zdeněk Hübner)

24. 10. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

John Fitzgerald KennedyKdyž na jaře 1849 opustil Patrick Kennedy rozpadající se doškovou chalupu v hladomorem rozvráceném Irsku, nemohl tušit, jak potomci v Americe proslaví jeho rod. Už sto let poté bude jeho pravnuk kongresmanem, ale to byl teprve začátek. Jeho důvtip, šarm, otcovy peníze i vlastní válečná minulost ho vynesou až do Bílého domu. Stane se symbolem své generace, okouzlí celý (nejen) západní svět a zapíše se do paměti jako zřejmě nejcharismatičtější a nejoblíbenější americký prezident minulého století. I s odstupem půlstoletí je to politicky i lidsky silný příběh. John Fitzgerald Kennedy.

 

Sergej Vojcechovský (Zdeněk Hübner)

20. 9. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Sergej VojcechovskýNarodil se téměř přesně 35 let před vznikem republiky, k níž přilnul, ač odtud nepocházel. Získali jsme v něm jednoho z nejschopnějších velitelů našich ozbrojených sil. Kromě vojenského umění byl vážen i pro svou osobnost a charakter;  KSČ ho označila za „fašistického generála“. V roce 1938 byl jako velitel Čech připraven bránit vlast, ale ta nebránila jeho, když se ho po válce zmocnila sovětská NKVD. Armádní generál Sergej Vojcechovský.

 

Julius Fučík (Zdeněk Hübner)

29. 8. 2013

| Komentářů: 1

| Rubrika: Historické okénko

Julius FučíkSovětský svaz označil ve 30. letech za „jedinou vpravdě svobodnou zemi“, ale Československo pro něho byl (1931) „jeden z nejreakčnějších států Evropy“. Masaryk pro něho představoval „hradní fašismus“, Lidové noviny „fašistickou pomocnici“ a Churchilla rovnou prohlásil za stejného lupiče jako Adolfa Hitlera. Autora těchto slov - jinak nesporně talentovaného novináře - nás už od dětství učili obdivovat, uctívat a plnit jeho odznak. Karel Čapek ho označil za lháře. Julius Fučík.

 

Rudolf Krautschneider (Zdeněk Hübner)

20. 6. 2013

| Komentářů: 4

| Rubrika: Historické okénko

Rudolf Krautschneider„Moravák ze Znojma, toho času z Ústí nad Orlicí. Stavitel mnoha jachet a mořeplavec. Převážně se živí jako dřevorubec. Rád píše knihy, ale nerad je prodává. Vášnivý propagátor mořeplavby a terapie na moři, nevalného zdraví. Život je pro něj tak silnou drogou, že mu není zatěžko být abstinentem.“  Tak se sám v 90.letech popsal jeden originální muž, který na plachetnici obeplul Antarktidu a dopřál pohled na moře i dětem z dětského domova. Mořeplavecká legenda ze země bez moře. Rudolf Krautschneider.

 

Benito Mussolini (Zdeněk Hübner)

14. 6. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Benito MussoliniMarx byl pro něho „buzola socialistického hnutí“ a Němci „teutonská horda roztažená po Evropě“. K buzole se později už nehlásil a s „brutálními militaristy“ se dokonce spřáhnul v největší válce dějin. Obdivoval Bismarcka, srovnával se s Napoleonem, stylizoval se do role Caesara (nejspíš se museli v hrobě otáčet). Poklekalo se před ním a jeho hrob je pro jeho stoupence dodnes poutním místem. Byl jako fašismus, který stvořil: jednoduchý, útočný, teatrální. Benito Mussolini.

 

Jan XXIII. (Zdeněk Hübner)

20. 5. 2013

| Komentářů: 2

| Rubrika: Historické okénko

Jan XXIII.Když se narodil do početné rolnické rodiny v podhůří italských Alp, bylo papežství to poslední, co mohlo malého Angela v životě čekat. Když byl ve věku 77 let zvolen do čela katolické církve, málokoho napadlo, že ji za pět let svého pontifikátu změní víc než všichni jeho předchůdci od 16.století. Zlidštil navíc svůj úřad způsobem, který ohromil všechny, od katolíků až po komunisty. Moudrý diplomat, skromný člověk, laskavý papež. Jan XXIII. 

 

Oldřich Prefát z Vlkanova (Zdeněk Hübner)

19. 4. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

oldrich-prefat-z-vlkanova.jpgV pouhých třiadvaceti letech se vydal na pouť do Palestiny. Ze své dobrodružné cesty vytěžil pozoruhodný cestopis – snad nejlepší ze starých českých -  kterému nechybí dramatičnost (útok pirátů, bouře na moři) a neobyčejně moudré filosofující úvahy. Byl nevysoký postavou, ale své okolí značně převyšoval. Vzdělaný, skromný a renesančně zvídavý. Oldřich Prefát z Vlkanova.

 

Emanuel Moravec (Zdeněk Hübner)

20. 3. 2013

| Komentářů: 5

| Rubrika: Historické okénko

Emanuel MoravecMůže se osud horlivého masarykovce a vlastence („utneme každému ruku, která se natáhne přes naše hranice“) a později fanatického zastánce spolupráce s nacisty („veďte českou mládež duchovně do Říše!“) vejít do jednoho lidského života? Příběh zlopověstného protektorátního ministra školství a lidové osvěty dosvědčuje, že ano. Mimořádně inteligentní, schopný a obětavý, nezřízeně ctižádostivý a sebevědomý muž, kterého šok z dvojnásobné zrady Mnichova přivedl na stranu režimu „tvrdé ruky“. Emanuel Moravec.

 

František Schwarzenberg (Zdeněk Hübner)

23. 2. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

František SchwarzenbergProtilidová, zrádná, cizácká. Taková bývala česká šlechta na stránkách dějepisných učebnic. O jejím češství ještě nedávno skandálně zapochyboval jeden dosluhující prezident. Že se (samo sebou účelově) opravdu, ale opravdu hluboce mýlil, dosvědčuje i životní příběh šlechtice rodem i charakterem, strýce současného ministra zahraničí českého státu. František Schwarzenberg.

 

Martin Kabátník - z Litomyšle do Káhiry (Zdeněk Hübner)

29. 1. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Univerzita (a zároveň mešita) Al-Azhar, srdce středověké KáhiryPřed půltisíciletím se jednota bratrská zabývala myšlenkou najít původní nezkaženou křesťanskou církev. Myšlenky se chopil a na cestu se svými druhy vypravil i litomyšlský řemeslník a obchodník Martin Kabátník. Co hledal, nenašel, zato se jeho spis stal prvním česky psaným dokumentem o cestě do Afriky. Martin Kabátník.

 

Gustáv Husák (Zdeněk Hübner)

20. 12. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Gustáv HusákDo nejvyššího patra československé politiky se vyšvihnul brzy poté, co u nás vyšel román „Jak chutná moc“. Obratnost, vysoká inteligence, odvaha a vytrvalost – nic z toho osmému československému prezidentovi nechybělo. Ale to hlavní, to nejpodstatnější „muž moci“ zoufale postrádal. Z nadějného reformátora se stal „sovětským místodržícím“ v Československu.  Udělal nešťastnými statisíce lidí, a nakonec i sebe.  Gustáv Husák.

 

Rudolf Slánský (Zdeněk Hübner)

28. 11. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Rudolf SlánskýStalinské popravy třicátých let prohlásil za „akty lidskosti“. Sovětský svaz označil za tisíckrát demokratičtější než Masarykova republika. Po únoru 1948 dostal příležitost napodobit svůj vzor, dal podnět k výstavbě československého Gulagu a vyzval ke stíhání „zrádné havěti“ s podezřelým nedělnickým původem. Když jako generální tajemník KSČ rozpoutal (ještě před příchodem sovětských poradců) čistku mezi vlastními, jistě netušil, že se sám stane její obětí. Stalinista, který doplatil na stalinismus. Rudolf Slánský.

 

Leonid Iljič Brežněv (Zdeněk Hübner)

24. 10. 2012

| Komentářů: 4

| Rubrika: Historické okénko

Leonid Iljič BrežněvU moci se ocitl po odstranění svého předchůdce bleskově, zato dlouhá léta chátral stejně jako říše, v jejímž čele stál. Vojensky budil obavy a respekt, ale nebyl s to uživit vlastní obyvatelstvo. O korupci, zneužívání moci a poživačnosti jeho rodiny a satrapů kolovaly přímo legendy. Když žuchnul (doslova) do hrobu, nezbývaly „věčnému“ kolosu ani ne dvě pětiletky. Člověk v soukromí srdečný, ale průměrný, polovzdělaný manipulátor, milovník luxusních automobilů, zlatých hodinek a ilustrovaných týdeníků. „Autor“ knih, které za něho napsali jiní; vůdce země, kde lhát bylo normálním způsobem existence bolševické nomenklatury. Leonid Iljič Brežněv.

 

Jan Špáta (Zdeněk Hübner)

27. 9. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Jan ŠpátaZa svých více než sto autorských filmů získal bezmála osmdesát českých i světových cen. Jeho dokumenty byly několikrát označeny jako nejlepší filmy roku. Snad i proto, že za ně ručil celou svou osobností a šel v nich až na fyzické, psychické a citové maximum. S kamerou dvakrát objel zeměkouli, ale svůj nejdůležitější film natočil ve starých chaloupkách na svazích Orlických hor. Zakladatelská postava českého dokumentu; v soukromí spíše plachý a posmutnělý, ale především moudrý člověk. Jan Špáta.

 

Publius Vergilius Maro (Zdeněk Hübner)

13. 9. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Publius Vergilius MaroByl nazýván římským Homérem. Z jeho textů se i věštilo; jeho spisy sloužily jako učební texty antických škol, opisovaly se ve středověkých klášterech a ještě na prahu renesance si ho Dante v Božské komedii vybral za průvodce po pekle i očistci. „Ozdoba a světlo básníků“, autor bezpočtu okřídlených rčení typu „odvážnému štěstí přeje“ nebo „chybami se člověk učí“ zemřel právě před 2030 lety. Vergilius.

 

František kardinál Tomášek (Zdeněk Hübner)

24. 6. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

kardinál František TomášekV ten samý den, kdy v Praze pohřbili 28. pražského arcibiskupa Františka Schönborna (30.6 1899), se v zapadlé vesničce moravsko-slezského pomezí narodil jeden z jeho nástupců. Byl znám mírnou povahou, patřil mezi „mírové kněze“ a tak si ho režim vytipoval na místo uprázdněné po vyhnání nepohodlného kardinála Berana. Proměna bojácného biskupa ve statečného kardinála byla překvapením pro všechny. Jeho morální autorita rostla každým dnem a v bezmála devadesátiletém muži měl nakonec ateistický stát soupeře, jehož slovo mělo větší moc než ozbrojené síly dohromady. V pořadí 34. arcibiskup pražský – a nezapomenutelná osobnost. František Tomášek.

 

Emil Hácha (Zdeněk Hübner)

14. 6. 2012

| Komentářů: 7

| Rubrika: Historické okénko

Emil HáchaKe třetímu prezidentovi se jaksi nehlásíme. Prohlásili jsme ho za spolupachatele nacistické okupační moci, ačkoli byl prokazatelně spíše její obětí. Byl jediným z řady našich prezidentů, který o tento úřad vůbec nestál. Přijal ho v situaci, kdy šlo o bytí a nebytí, a jeho působení bylo neseno nikoli touhou o moc, ale o pomoc. O kom z jeho nástupců lze toto říci s absolutní jistotou? Poctivostí proslulý soudce s noblesou kultivovaného a vzdělaného člověka - první muž státu, který umíral jako číslo ve věznici. Emil Hácha.

 

Reinhard Heydrich (Zdeněk Hübner)

12. 5. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

reinhard-heydrich.jpgSyn ředitele konzervatoře v Halle, vynikající houslista. Nadaný a všestranný sportovec, milující manžel, starostlivý otec. A také „muž se železným srdcem“ (Hitler), „vůdce smečky ostrých vlků“ (Wolff), „nejlepší SS-man“, architekt „konečného řešení“ židovské a české otázky, třetí muž Třetí říše. Jeho jméno provázel děs a hrůza (bez přehánění), přesto jeho první skutečný životopis vyšel česky teprve 60 let po jeho smrti. Reinhard Heydrich.

 

Zita Bourbonsko-Parmská (Zdeněk Hübner)

20. 4. 2012

| Komentářů: 2

| Rubrika: Historické okénko

Zita Bourbonsko-ParmskáPřesně půlstoletí po Karlově smrti se u jeho hrobu na Madeiře objevila nepřehlédnutelná „velká dáma v černém“. Narodila se krátce po postavení Eiffelovy věže a zemřela těsně před pádem železné opony. Svou podmanivou osobností si získala každého, kdo se s ní setkal. Její věrnost šla až za hrob, smuteční šaty neodložila ani 67 let po smrti manžela. Rakousko, za které ve 2.válce bojovala, jí zakázalo vstup na pohřeb vlastní dcery. Přesto umírala jako nezlomená a šťastná. Mimořádnou osobností byla naše poslední královna. Císařovna Zita.

 

Karel I. (Zdeněk Hübner)

23. 3. 2012

| Komentářů: 1

| Rubrika: Historické okénko

Karel I.Vysoko nad vodami Atlantiku, tisíc kilometrů od portugalských břehů, spočívá už 90 let tělo posledního rakousko-uherského císaře. Jeho krátký život byl stejně dramatický jako hory Madeiry, v jejichž stínu je pohřben. Koho dnes ještě zajímá, že v jeho vládě pracoval první ministr sociálních věcí na světě, nebo že byl jediným politikem Velké války s přímou frontovou zkušeností. A přece byl tento zdánlivě nevýrazný, fyzicky slabý, morálně však velmi pevný muž posledním (nekorunovaným) králem českým. Pohled na vlastní dějiny očima „druhé strany“ může být pro nás překvapením. Karel První.

 

Robert Falcon Scott (Zdeněk Hübner)

23. 2. 2012

| Komentářů: 2

| Rubrika: Historické okénko

Robert Falcon Scott„Kdybychom zůstali naživu, mohl bych o strádání, vytrvalosti a odvaze svých spolupracovníků vyprávět takové historky, že by na ně žádný Angličan do smrti nezapomněl; ale celou historii musí dopovědět moje kusé poznámky a naše mrtvá těla...

  Kdyby nic jiného, můžeme našim krajanům sloužit za dobrý příklad; alespoň tím, že když jsme se dostali do úzkých, dokázali jsme čelit situaci jako muži. Mohli jsme se zachránit, kdybychom opustili nemocné..."

  Jenž na "kdyby" se v životě ani v historii nehraje...

 

George Washington (Zdeněk Hübner)

19. 1. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

George WashingtonNebyl příliš vzdělaný ani sečtělý, postrádal uhlazený styl i bezchybný pravopis. Neuměl mluvit na veřejnosti a porážky se na jeho cestě vzhůru vyskytovaly mnohem častěji než vítězství. A přesto se svými nezkušenými ozbrojenci z kolonií pokořil nejsilnější mocnost na světě a navzdory řečem o „suverenitě“ vybudoval úspěšnou federaci států, jejímž prvním prezidentem se stal. Republikán a čestný muž, jehož odchodu želeli králové i císaři. George Washington.

 

Franklin Delano Roosevelt (Zdeněk Hübner)

20. 12. 2011

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historické okénko

Franklin Delano RooseveltV dobách krizí (nejen ekonomických), když je třeba obětí (nejen finančních), je dobré mít v čele poctivou, důvěryhodnou osobnost. Amerika na ni měla štěstí v osobě svého dvaatřicátého prezidenta. Celý život musel bojovat s následky těžkého fyzického postižení. V úřadu prezidenta se pak postavil světové hospodářské krizi (a tradičnímu názoru, že „každý se má o sebe postarat sám“) a nakonec mu bylo dáno bojovat v největší válce dějin. Mimořádně houževnatá osobnost, člověk fantastické vytrvalosti a silné vůle. Franklin Delano Roosevelt.