Jdi na obsah Jdi na menu
 


Státy rozkládající se na dvou kontinentech (Petr Daubner)

13. 10. 2008

 

Státy rozkládající se na dvou kontinentech

 

A)Státy rozkládající se pouze na pevnině

 

1.Rusko                                   Asie/Evropa

                Hranice: pohoří Ural, řeka Ural (nebo Emba - ta však již neteče v Rusku), pobřeží Kaspického moře,  Kumo-manyčská sníženina.

2.Kazachstán                           Asie/Evropa

            Hranice: řeka Ural (nebo řeka Emba)

3.Egypt                                    Afrika/Asie

                Hranice: Suezská šíje (Suezský průplav)

4.Turecko                               Asie/Evropa

                Hranice: úžiny Bospor a Dardanely, Marmarské moře

5.Panama                                Severní Amerika/Jižní Amerika

                Hranice: Panamská šíje (Panamský průplav)

6.Španělsko                            Evropa/Afrika

                Hranice: Gibraltarský průliv

 

   Států kategorie A je pouze šest (pokud bychom počítali Ameriku jako jeden kontinent, pak pouze pět). Španělsko má přímo na africkém kontinentě dvě enklávy - města Ceuta a Melilla, která se považují za přímou součást Španělska. Jako první je vždy uveden kontinent, na kterém leží většina území.

 

B)Státy rozkládající se i na ostrovech, řadících se do jiných světadílů

 

7.USA                                       Severní Amerika/Oceánie (Havajské ostrovy)

                Hranice: Tichý oceán

8.Indonésie                              Asie/Oceánie (Nová Guinea)

                Hranice: Arafurské a Seramské moře

9.Portugalsko                           Evropa/Afrika (Madeira)

                Hranice: Atlantský oceán

10.Jemen                                 Asie/Afrika (Sokotra)

                Hranice: Adenský záliv

11.Chile                                   Jižní Amerika/Oceánie (Velikonoční ostrov)

                Hranice: Tichý oceán

  

   Indonésie se rozkládá pouze na ostrovech. Všechny významné indonéské ostrovy se řadí do Asie, s výjimkou ostrova Nová Guinea. Západní polovina tohoto ostrova (provincie Západní Irian) patří Indonésii. Regulérní součástí USA jsou i Havajské ostrovy, které se staly zatím posledním, 50. plnoprávným členem Unie v srpnu 1959. Přímou součástí Portugalska je i souostroví Madeira, které se geograficky řadí již k Africe. Součásti Jemenu je i ostrov Sokotra, řadící se geograficky rovněž do Afriky. Přímou součástí Chile je i Velikonoční ostrov, který se již ovšem řadí do Oceánie (Polynésie). Podobná situace je i u Španělska (Kanárské ostrovy - Afrika), Španělsko je však díky Ceutě a Melille již zařazeno v Kategorii A.

   V minulosti bylo mnoho říší a států, rozkládajících se na třech kontinentech. Byla to například Perská říše, říše Alexandra Makedonského, Římská říše, Byzanc, Arabská říše, Osmanská říše a také Rusko předtím, než prodalo Američanům Aljašku.

   Z mezinárodněprávního hlediska by se mezi státy rozkládající se na více kontinentech dala zařadit i například Francie (její zámořské departementy jsou teoreticky součástí Francie - více si o správním členění Francie přečtěte zde: ) nebo Dánsko (Grónsko v Severní Americe je autonomní součástí Dánska), ze zeměpisného hlediska však toto srovnání kulhá. Nikdy jsem například neviděl, že by někdo plochu Grónska přičítal k rozloze Dánska. V tom případě by se Dánsko zařadilo mezi největší státy světa. Zámořská území tedy nezapočítávám.

    Jediným panovníkem, který vládne ve 3 světadílech (Evropa, Severní Amerika, Austrálie a Oceánie), je britská královna Alžběta II. Ta je totiž hlavou těchto 16 plně nezávislých států: Austrálie, Nový Zéland, Papua - Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu  (vše Austrálie a Oceánie), Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincent a Grenadiny  (vše Severní Amerika), Spojené království Velké Británie a Severního Irska (Evropa). Její vláda v těchto zemích je však víceméně formální. Vedle toho je pak oficiální hlavou mnoha britských závislých území.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Francie

Petr D.,16. 8. 2009 14:58

Jak jsem podotknul v článku, přímou součástí Francie jsou zámořské departementy (a zároveň regiony): Guadeloupe, Martinik, Réunion a Francouzská Guyana (ne však Nová Kaledonie, ta má jiný status!). Teoreticky tak leží Francie ve 4 světadílech. Osobně mi to ale přijde jako hraní si s právními termíny, status těchto území se měnil mnohokrát... Více o správním členění Francie najdete zde: http://www.kompas.estranky.cz/clanky/zajimavosti-z-ameriky/francouzska-guyana-cayenne-kourou-dreyfus
Obdobný případ je Dánsko - Grónsko je teoreticky přímou autonomní součástí Dánska. V tom případě je ale Dánsko jeden z největších států světa. Ještě nikdy jsem se ale nesetkal s tím, že by někdo třeba rozlohu Dánska počítal včetně Grónska. Proto mi přijde lepší odlišit úzce právní hledisko od "zeměpisného" (bráno selským rozumem)..

Doplnění

Petr,15. 8. 2009 15:44

Fracie - Evropa, Jižní Amerika - Fr. Gvajána, Oceanie - Nová Kaledónie.